Školní doménový účet: Porovnání verzí

Z Wiki SPŠel•it Dobruška
Přejít na: navigace, hledání
 
(Nejsou zobrazeny 4 mezilehlé verze od stejného uživatele.)
Řádka 1: Řádka 1:
 
== Základní informace==
 
== Základní informace==
[[Školní doménový účet]] je výhradou každého uživatele, který naplno využívá informačně komunikačních prostředků školy a sítě. Primárně se mezi tyto uživatele řadí zaměstnanci a současní studenti školy, ostatní výjimky (absolventi, návštěvy, ...) jsou vždy řešeny na vlastní žádost. Pomocí doménového účtu se hlásíte do počítačů v učebnách a kabinetech, využíváte služeb školní bezdrátové sítě, mailových účtů, FTP (apod...) a to vždy pouze jediným přihlašovacím jménem a heslem. Doménový účet je jedinečný a připadá jednomu uživateli, který s ním zachází podle vlastní úvahy a zodpovídá za něj. Heslo, které si uživatel nastaví, respektive změní, při svém prvním přihlášení do sítě, musí splňovat [[požadavky na tvorbu bezpečného hesla]] a zajišťovat ochranu osobních dat. Nabízí se přirovnání ke klíčům od bytu, případně pinu od platební karty, také jej nepředáte nikomu cizímu.
+
[[Školní doménový účet]] je výhradou každého uživatele, který naplno využívá informačně komunikačních prostředků školy a sítě. Primárně se mezi tyto uživatele řadí zaměstnanci a současní studenti školy, ostatní výjimky (absolventi, návštěvy,...) jsou vždy řešeny na vlastní žádost. Pomocí doménového účtu se hlásíte do počítačů v učebnách a kabinetech, využíváte služeb školní bezdrátové sítě, mailových účtů, FTP (apod.) a to vždy pouze jediným přihlašovacím jménem a heslem. Doménový účet je jedinečný a připadá jednomu uživateli, který s ním zachází podle vlastní úvahy a zodpovídá za něj. Heslo, které si uživatel nastaví, respektive změní, při svém prvním přihlášení do sítě, musí splňovat [[požadavky na tvorbu bezpečného hesla]] a zajišťovat ochranu osobních dat. Nabízí se přirovnání ke klíčům od bytu, případně pinu od platební karty, také jej nepředáte nikomu cizímu. V případě zapomenutí hesla, je nutné heslo vyresetovat u správce systému, který nastaví heslo výchozí, přidělené před prvním přihlášení do sítě.
 +
 
 +
== Podoba doménového účtu==
 +
Uživatelské jméno vychází vždy z '''příjmení''' a '''křestního jména''' uživatele. Skládá se z prvních pěti znaků příjmení (je-li příjmení kratší, bere se celé příjmení a již se nedoplňuje žádnými znaky) a prvních dvou znaků křestního jména, následuje číslo, popř. písmeno, které zaručuje unikátnost uživatelského jména (1-9, a-z).
 +
 
 +
=== Příklad:===
 +
Uživatel jménem '''<span style="color:blue">Novom</span>ěstský <span style="color:red">Fr</span>antišek''' má výslednou podobu uživatelského jména: "'''<span style="color:blue">novom</span><span style="color:red">fr</span>1'''", jednička na konci vzhledem k tomu, že je jediný s touto skladbou uživatelského jména.
 +
 
 +
 
 +
'''Heslo''' k účtu je privátní záležitostí každého uživatele a ani správce systému k němu nemá přístup.

Aktuální verze z 23. 2. 2015, 18:29

Základní informace

Školní doménový účet je výhradou každého uživatele, který naplno využívá informačně komunikačních prostředků školy a sítě. Primárně se mezi tyto uživatele řadí zaměstnanci a současní studenti školy, ostatní výjimky (absolventi, návštěvy,...) jsou vždy řešeny na vlastní žádost. Pomocí doménového účtu se hlásíte do počítačů v učebnách a kabinetech, využíváte služeb školní bezdrátové sítě, mailových účtů, FTP (apod.) a to vždy pouze jediným přihlašovacím jménem a heslem. Doménový účet je jedinečný a připadá jednomu uživateli, který s ním zachází podle vlastní úvahy a zodpovídá za něj. Heslo, které si uživatel nastaví, respektive změní, při svém prvním přihlášení do sítě, musí splňovat požadavky na tvorbu bezpečného hesla a zajišťovat ochranu osobních dat. Nabízí se přirovnání ke klíčům od bytu, případně pinu od platební karty, také jej nepředáte nikomu cizímu. V případě zapomenutí hesla, je nutné heslo vyresetovat u správce systému, který nastaví heslo výchozí, přidělené před prvním přihlášení do sítě.

Podoba doménového účtu

Uživatelské jméno vychází vždy z příjmení a křestního jména uživatele. Skládá se z prvních pěti znaků příjmení (je-li příjmení kratší, bere se celé příjmení a již se nedoplňuje žádnými znaky) a prvních dvou znaků křestního jména, následuje číslo, popř. písmeno, které zaručuje unikátnost uživatelského jména (1-9, a-z).

Příklad:

Uživatel jménem Novoměstský František má výslednou podobu uživatelského jména: "novomfr1", jednička na konci vzhledem k tomu, že je jediný s touto skladbou uživatelského jména.


Heslo k účtu je privátní záležitostí každého uživatele a ani správce systému k němu nemá přístup.